This is alternative content.

dzisiaj jest: 28 maja 2023. imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
flaga Polski 

This is alternative content.

O nas

Środowiskowy Dom Samopomocy w Zawichoście jest miejscem, gdzie opiekę, pomoc i zainteresowanie ze strony innych znajdują osoby z zaburzeniami zdrowia psychicznego oraz niepełnosprawne intelektualnie. W większości są to ludzie już w wieku średnim, samotne lub pochodzące z rodzin dysfunkcyjnych, lub po prostu takie, które po wielu życiowych perypetiach potrzebują spokoju, wsparcia i pomocy.

ŚDS Zawichost funkcjonuje od 1 kwietnia 1997 roku. Zapewnia dzienny pobyt dla 25 uczestników w godzinach od 8 do 16 i oferuje:

- opiekę i wsparcie medyczne

- pomoc psychologiczną

- zajęcia terapeutyczne dostosowane do indywidualnych potrzeb i zainteresowań

- pomoc o charakterze socjalnym i prawnym.

            Jest to budynek o powierzchni 250 m2, po niedawnym remoncie, dzięki któremu jest wygodniejszy i nowocześniejszy, ułatwiający uczestnikom funkcjonowanie na jego terenie. Znajdują  się w nim pracownie, kuchnia, jadalnia i pokój wypoczynkowy, gabinet pielęgniarski i oczywiście gabinet kierownika.

            Nasz Dom tworzy mała społeczność, 8 pracowników i obecnie 20 uczestników(ta liczba stale się zmienia). Niektórzy uczestnicy odchodzą do instytucji udzielających pomocy całodobowo (Domy Pomocy Społecznej), jeszcze inni po jakimś czasie uważają, że radzą sobie na tyle dobrze, że już pomocy i wsparcia nie potrzebują. Są też i tacy, którzy z racji choroby potrzebują szpitalnej pomocy lekarskiej bądź też powrót choroby uniemożliwia im funkcjonowanie w grupie. Są jednak tacy uczestnicy, którzy uczęszczają do ŚDS od początku jego istnienia i bardzo sobie chwalą ten rodzaj wsparcia społecznego.

            W naszym Domu prowadzona jest terapia zajęciowa w poszczególnych pracowniach:

- plastyczno –krawiecka

- wikliniarska

- środowiskowa

- kulinarna.

Do dyspozycji osób przebywających w naszym Domu jest:

-sprzęt sportowy: piłki, stół do tenisa, wędki

- sprzęt audio-video: telewizor, magnetowid, kamera Video, wieża Hi-Fi, keyboard.

Uczestnicy sami według możliwości i zainteresowań wybierają sobie zajęcia w pracowniach. Jedynie zajęcia w kuchni są obowiązkowe i odbywają się według grafiku. Pod okiem terapeuty uczestnicy najpierw przygotowują dla wszystkich posiłek a następnie po śniadaniu sprzątają kuchnię oraz jadalnię. Do obowiązków każdego uczestnika jest tez dbanie o czystość łazienek.

            W ŚDS udzielana jest pomoc i wsparcie idące wielotorowo i mające różny charakter. Zapewniane są podstawowe potrzeby związane z jedzeniem i higieną osobistą, dbaniem o zdrowie fizyczne i psychiczne uczestników. Jeżeli te potrzeby nie będą zapewnione, to realizacja planów terapeutycznych nie ma szans powodzenia. Uczestnicy mogą zjeść ciepły posiłek(dla niektórych jedyny w ciągu dnia), mogą się umyć, wyprać bieliznę. Mają zapewnioną pomoc pielęgniarki, lekarza, psychologa i pracownika socjalnego.  

            ŚDS stara się zaspakajać potrzeby kulturalne i rozrywkowe uczestników. Mają do dyspozycji sprzęt grający i telewizor. Organizowane są jednodniowe wycieczki turystyczno-krajoznawcze, wyjazdy do kina w Sandomierzu, turnusy rehabilitacyjne. Uczestnicy biorą udział w imprezach integracyjnych i wystawach organizowanych z myślą o podopiecznych Środowiskowych Domów z województwa świętokrzyskiego.

Dzięki temu, że posiadamy własny samochód nasi uczestnicy nie muszą martwic się o dojazd do ŚDS.