This is alternative content.

dzisiaj jest: 30 września 2022. imieniny: Wera, Zofia, Honoriusz
flaga Polski 

This is alternative content.

II Spotkanie promocyjne

Istnieć to znaczy zmieniać się,

zmieniać się to dojrzewać,

dojrzewać zaś – to nieskończenie tworzyć siebie

Henri Bergson

PANIE BURMISTRZU, CHCEMY WIĘCEJ 

W dniu 24 stycznia 2013 roku w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Zawichoście zorganizowano noworoczne spotkanie promocyjne naszej Gminy, którego gospodarzami byli: Burmistrz Tomasz Siwek i Przewodniczący Rady Miejskiej – Radosław Krakowiak, a poprowadził je dziennikarz radia Leliwa -  Marcin Gabrek.

Przybyli na nie m.in.: Biskup Diecezji Sandomierskiej dr Krzysztof Nitkiewicz, Wojewoda Świętokrzyski – Bożentyna Pałka - Koruba  Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego - Grzegorz Świercz i jak zawsze niezawodny Członek Zarządu Województwa - Kazimierz Kotowski.

Powiat Sandomierski reprezentowali Radni – Andrzej Hołody oraz Ryszard Nagórny. W spotkaniu udział wzięli również:  Burmistrz Sandomierza – Jerzy Borowski,  Wójt Gminy Łoniów – Szymon Kołacz, Burmistrz Ożarowa – Marcin Majcher i jego zastępca Paweł Rędziak oraz Burmistrz Pobiedzisk - Michał Podsada. 

Uczestniczyli w nim także: duchowni, radni, prezesi oraz dyrektorzy i właściciele firm, dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele i przewodniczący rad rodziców, kierownicy jednostek samorządowych, nauczyciele, rolnicy, strażacy, przedstawiciele stowarzyszeń, sołtysi oraz liczni przyjaciele Gminy Zawichost, którzy na co dzień, często  bezinteresownie,  wspierają działania i inicjatywy naszych władz samorządowych. 

Tegoroczne spotkanie noworoczne rozpoczęła wielokierunkowa refleksja o życiu człowieka.

Wspierały ją malarskie personifikacje pór roku Alfonsa Mucha składające się na scenografię oraz muzyczne wizje wiosny, lata, jesieni i zimy Antonio Vivaldiego w mistrzowskim wykonaniu kwartetu muzycznego z Filharmonii Lubelskiej w składzie: Katarzyna Józefczuk – skrzypce, Magdalena Maciąg – skrzypce, Artur Andrzejewski – altówka, Agnieszka Schulz – Brzyska – fortepian.   

W podsumowaniu tej części spotkania stwierdzono, że spośród zaprezentowanych obrazów i utworów muzycznych trudno jest wybrać najładniejszy i najpiękniejszy, gdyż każdy z nich jest ponadczasowy, niepowtarzalnie piękny i jedyny w swoim rodzaju. Podobnie oceniono każdy z etapów naszego życia, ponieważ żadnemu z nich nie można przypisać kompletu tak pożądanych przez każdego człowieka cech, jak: młodość, mądrość, piękno, rozsądek, zdrowie i bogactwo. W związku z tym możemy tylko starać się godnie i w pełni wykorzystać dane nam życie i to niezależnie od tego czy to jest dzieciństwo, młodość, wiek dorosły, czy też starość.

Jako pierwszy w oficjalnej części spotkania wystąpił Burmistrz Tomasz Siwek, który  nie tylko przedstawił w jaki sposób gmina stara się pomoc mieszkańcom w ich życiowej samorealizacji, ale również omówił pozytywne efekty podejmowanych działań stabilizujących gospodarkę finansową naszego samorządu. Zaprezentował także plany działań, których realizacja ma uczynić z naszej Gminy do 2020 roku Arkadię Dobrego Życia. Ma to być Arkadia dla każdego, dla dzieci, młodzieży, dorosłych, osób starszych i niepełnosprawnych

Podziękował również, tym wszystkim, którzy w minionym roku okazali Gminie Zawichost daleko idącą pomoc i życzliwość, wspierali finansowo inwestycje gminne i różnorodne inicjatywy lokalne, współpracowali z nami przy organizacji wydarzeń i przedsięwzięć społecznych oraz bezinteresownie angażowali się w przygotowanie i prowadzenie projektów sprzyjających rozwojowi życia społeczno – kulturalnego naszej Gminy.

(pełne wystąpienie burmistrza ) 

 .

Po jego wystąpieniu głos zabrali zaproszeni goście. Ksiądz Biskup Krzysztof Nitkiewicz skoncentrował się na wymiarze duchowym kolejnych etapów ludzkiego życia,    

a  Pani Wojewoda i Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego pogratulowali nam przyjętej strategii rozwoju i zadeklarowali daleko idącą pomoc w realizacji założonych planów.

Po wystąpieniach gości władze samorządowe naszej gminy wspólnie z księdzem biskupem, wojewodą,  marszałkiem i członkiem zarządu województwa uhonorowały porcelanową Statuą Błogosławionej Salomei - Krystynę Kryształowską, która m.in.: przez 46 lat swojego życia była zaangażowanym i sprawiedliwym nauczycielem Szkoły w Czyżowie, a przez 18 lat jej kreatywnym i gospodarnym dyrektorem, zawsze aktywnie działała na rzecz społeczności lokalnej i zabiegała o rozwój oświaty w gminie Zawichost, była społecznym kuratorem w Sądzie dla Nieletnich, prowadziła Izbę Pamięci Narodowej i trwale uhonorowała pamięć o nauczycielach i uczniach szkoły poległych w czasie wojny oraz wielokrotnie była odznaczana i wynagradzana przez władze państwowe i samorządowe. Pani Krystyna dziękując za przyznanie jej najwyższego wyróżnienia naszej gminy, na koniec swojego wystąpienia poprosiła -  Panie burmistrzu chcemy więcej. W ten sposób podsumowała potrzebę wdrażania kolejnych programów kierowanych do osób starszych, takich jak te, które są już realizowane w naszej gminie.

W ubiegłym roku Zakładom w Ćmielowie zlecono wykonanie specjalnej  statuy Błogosławionej Salomei z okazji ustanowienia jej patronką Zawichostu. W 2012 roku podczas uroczystości kończących rok  błogosławionej wręczono dwie figurki: pierwszą Biskupowi Diecezji Sandomierskiej Krzysztofowi Nitkiewiczowi, a drugą Ks. Proboszczowi Markowi Rusakowi dla Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zawichoście. Natomiast Pani Krystyna Kryształowska otrzymała w dniu 24 stycznia roku statuę numer 3/2013, jedyną zaplanowaną na ten rok.

Spotkanie zakończył kolejny występ kwartetu Filharmonii Lubelskiej, tym razem z solistką – sopranem Mariolą Zagojską, która za brawurowo wykonane arie otrzymała burzliwe owacje.

Więcej zdjęć ZAPRASZAMY DO GALERII>>>

red: Grzegorz Połeć

fot: Robert Gradziński